Vijesti za mjesec: Avgust 2006

1234

31/08/06 - AUSTRIJA: Martinović opet pobjeđuje

Vienna (AUT, 10.000) - 1. kolo. (1) S. Martinović; (Q) P. Novotnikova (CZE) 6:2, 6:2; 2. kolo: (1) S. Martinović; Lucie Kriegsmannova (CZE) 6:2, 7:6(2)

Nakon višesedmične pauze, Sandra Martinović se vratila ovogodišnjim navikama - pobjedama. Na 10.000 dolara vrijednom turniru, koji se igra na zemljanim terenima u Beču, naša teniserka je prva nositeljica i u prva dva kola je bila sigurna protiv dvije Čehinje - prvo protiv kvalifikantkinje Petre Novotnikove (6:2, 6:2), a onda protiv Lucie Krigsmannove - 6:2, 7:6(2).
Sa Slovakinjom Martinom Babakovom, Sandra je u glavnom austrijskom gradu uspješna i u dublovima. Njih dvije su, kao 2. nositeljice, bile slobodne u 1. kolu, u četvrfinalu su pobijedile Američko-rusku kombinaciju Whitney Jones/ Xenia Samoilova (6:2, 6:0), a finale su izborile protiv Marinne Giraud (Mauricijus) i Polone Reberšak (Slovenija) - 7:5, 1:6, 7:5. (mh)

1234

31/08/06 - HOLANDIJA: Nastavak crne serije Jugić-Salkić

Alphen Aan Den Rijn (NED, 25.000) - 1. kolo: (6) M. Jugić-Salkić; (Q) E. Grebenyuk 2:6, 0:3 ret.

Naša najbolja teniserka nikako ne uspijeva da se vrati na pobjedničku stazu. I na ovom čelendžeru u Holandiji posrnula je na startu, protiv Ruskinje Evgenie Grebenyuk, inače 549. na WTA listi. Mervana Jugić-Salkić je prvi set izgubila sa 2:6, a meč je predala kod zaostatka od 0:3 u drugom setu.
Tako je Mervana ostala na samo jednoj pobjedi u posljednja četiri mjeseca (ona protiv Ane Timotić, u 1. kolu kvalifikacija za Wimbledon), ali nadamo se ne zadugo. (mh)

1234

31/08/06 - HRVATSKA: Dodig u polufinalu

Mali Lošinj (CRO, 10.000) - 2. kolo: (4) I. Dodig - (Q) T. Hadžić (CRO) 6:0, 1:6, 6:2; četvrfinale: (4) I. Dodig - (Q) I. Stelko (CRO) 6:1, 6:1

Ivan Dodig je na korak do odbrane prošlogodišnjeg rezultata u Malom Lošinju - finala. Doduše, bit će to težak zadatak jer su sve četiri preostala igrača bili prvi nositelji, a naš predstavnik je tek 4. među njima. No, krenimo redom - Ivan je prvo u 2. kolu savladao kvalifikanta Tomislava Hadžića (CRO), ali u tri seta (6:0, 1:6, 6:2), a u četvrfinalu je bio bolji od također kvalifikanta Ivana Stelka (CRO) sa 6:1, 6:1. Posljednja prepreke na putu do finala mu je Ivan Cerović (CRO), 1. favorit turnira. (mh)

1234

30/08/06 - VOJVODINA: M. Ramić propustila priliku

Palić (SCG, 10.000) - 1. kolo: (WC) Mirela Ramić; (Q) A. Nemčević (SCG) 6:2, 2:6, 4:6

Bh. teniserka Mirela Ramić, koja je na futuresu u Paliću nastupila sa pozivnicom, nije uspjela proći prvu prepreku. Od nje je bila bolja domaća predstavnica Anđela Nemčević, koja je prije toga morala proći kvalifikacije. Rezultat je bio 2:6, 6:2, 6:4 za Nemčević.
Naš tenis je imao dvije predstavnice u kvalifikacijama, ali su obje zapele na startu: Svetlana Mrkonjić je protiv (WC) Andree Straznicka, iz Češke, osvojila samo gem (0:6, 1:6), dok je Sunčica Štrikić pružila nešto jači otpor domaćoj predstavnici Sanji Todorović (3:6, 2:6). (mh)

1234

30/08/06 - ITALIJA: Gorčić bez pobjede

Piombino (ITA, 10.000) - 1. kolo: I. Gorčić; (8) Th. Oger (FRA) 4:6, 2:6; dubl - četvrfinale: I. Gorčić/ E. Iannuzzi (ITA) - (1) D. Alvarez (ARG)/ M. Jorquera (ITA) 2:6, 4:6

Ismar Gorčić je, nakon kraće pauze, krenuo ponovo u akciju, ali nažalost ne sa puno uspjeha. Na 29. ovogodišnjem futuresu u Italiji, u singlu je naletio na nosioca Francuza Thomasa Ogera (4:6, 2:6), a u dublu su on i Talijan Enrico Iannuzzi imali još manje sreće - bolji od njih su bili prvi favoriti turnira Diego Alvarez (Argentina) i Manuel Jorquera (Italija), sa ubjedljivih 2:6, 4:6. (mh)

1234

30/08/06 - HRVATSKA: Šetkić predao, Dodig siguran

Mali Lošinj (CRO, 10.000) - 1. kolo: (4) I. Dodig - G. Novak (AUT) 4:6, 6:1, 6:3; (Q) A. Šetkić; (5) F. Škugor (CRO) 0:3, predaja

Naš najbolji teniser se navrijeme uozbiljio u meču protiv Austrijanca Georga Novaka i, nakon izgubljenog prvog seta, lagano dobio naredna dva i tako krenuo ka odbrani prošlogodišnjeg uspjeha na ovom turniru u Malom Lošinju. Podsjećamo, Ivan Dodig je lani ovdje igrao finale i to mu je do ove godine bio najveći rezultat u karijeri.
Naš drugi predstavnik na ovom turniru Aldin Šetkić je, poslije vrlo sigurnog nastupa u kvalifikacijama (tri ubjedljive pobjede), na terenu proveo samo tri gema i, na savjet doktora, morao predati meč Franku Škugoru, 5. nositelju. (mh)

1234

29/08/06 - Ema, Mirza i Damir nauspješniji članovi Tima Europe

Ema Burgić, Mirza Bašić i Damir Džumhur su se danas vratili sa turneje koju je za njih organizirao ITF. Oni su bili članovi Tima Europe koji je u tri sedmice nastupao na 2 turnira u Njemačkoj i jednom turniru u Austriji. Najuspješniji članovi Tima Europe su bili predstavnici Bosne i Hercegovine, koji su u Sarajevo doputovali sa čak 11 trofeja. Mirza je osvojio jedan turnir u singlu i dva turnira u dublu, Damir je osvojio jedan turnir u singlu i jedan u dublu, a bio je finalist na još jednom turniru u singlu i jednom u dublu, dok je Ema jednom slavila u dublu, dva puta je bila finalist u singlu i jednom u dublu.

1234

27/08/06 - Hasandediću OP Barcelona - Sarajevo

U današnjem finalnom meču turnira OP Barcelona Sarajaveo 2006 (iz Kalendara Tennis Europe 16&U) u konkurenciji juniora slavio je domaći igrač Nino Hasandedić. On je u finalnom meču bio bolji od Hrvata Filipa Džanke rezultatom 6/4 3/6 6/0.
Kod juniorki pobijedila je Martina Gledačeva koja je u finalnom meču bila bolja od svoje sunarodnjakinje Isabelle Shinikove.

1234

27/08/06 - Rutesheim (Njemačka) - Dvije titule u dublu

Ema Burgić i Damir Džumhur nisu uspjeli osvojiti turnir u Rutesheimu. Od Damira je bio bolji Rus Rumyantsevom 6/1 6/0, a od Eme Burgić Ukrajinka Pavlova 6/0 6/1.
Ono što nije uspjelo u singlu Emi Burgić je uspjelo u dublu. Sa svojom partnericom Cassar sa Malte pobijedila je u konkurenciji dublova. U finalu je savladana Ukrajinsko-armenska kombinacija Pavlova/Amirghyan 4/6 6/3 6/3.
Na istom turniru, ali u konkurenciji do 16 godina, Mirza Bašić je slavio u dublu, zajedno sa Gruzijcem Osadzeom. Oni su u finalu savladali Hrvatsko-njemački par Marcan / Stebe 6/3 6/3.
Sva tri naša predstavnika su bili članovi tima Tennis Europe na turneji (3 turnira u Njemačkoj i Austriji) koju je za njih organizirao ITF. Sa turneje se vraćaju sa 5 titula. Mirza je slavio jednom u singlu i dva puta u dublu. Ema ima jednu titulu u dublu, dva puta je bila finalist singla i jednom finalist dubla, a Damir ima po jednu titulu u singlu i dublu, i još po jedno finale u singlu i dublu. Time je nastavljen niz sjajnih rezultata naših juniora u ovoj godini.

1234

26/08/06 - Burgić i Džumhur u finalu

Članovi B tima Tennis Europe Ema Burgić i Damir Džumhur nastavili su sa sjajnim rezultatima na turneji u organizaciji ITF-a. Nakon što je Džumhur osvojio turnir u Ulmu u konkurenciji dječaka, a Ema Burgić bila finalist u konkurenciji djevojčica, na turniru iz kalenadara Tennis Europe 14&U koji se ovog tjedna igra u Njemačkom Rutesheimu Ema i Damir su izborili nastup u finalu u svojim konkurencijama.

Džumhur je u polufinalnom meču pobijedio Latvijca Arthurs Kazijevasa (10.na rang listi TE) rezultatom 6/2 6/7 6/3, dok je Ema Burgić bila bolja od Njemice Shakovets Christine rezultatom 7/5 6/2. Sutra su na rasporedu finalni mečevi u kojima se Džumhur sastaje sa Rusom Rumyantsevom a Burgić će igrati protiv Ukrajinke Pavlove.