1234

Davis Cup 2012, II Grupa Evroafričke zone, 2.kolo
Minsk: Bjelorusija – Bosna i Hercegovina 2:1

Amer Delić – Uladzimir Ignatik 6:7(16) 6:7(7) 4:6

Amer je danas odigrao još jedan neizvjestan, pravi Davis Cup meč. Nažalost, za razliku od prethodnih takvih mečeva (Zopp, Ilhan) ovaj je otišao na stranu protivnika, Bjelorusa Ignatika. A zaista se ima za čim žaliti. Kada jedan igrač propusti toliko prilika u jednom meču, koliko je Amer propustio u ovom, onda naravno, stigne kazna. Pođimo redom: Prvi set protiče u izjednačenoj igri, s tim da Amer sigurno drži svoje servise, uz dobar procenat prvog servisa, ali krajem seta, i tokom cijelog tie breaka primjetan je problem prvog servisa. Amer u tie breaku dolazi do velike prednosti od 6:1, i ima pet vezanih set lopti. Ignatik nevjerovatnim preokretom dolazi do 6:6. Amer nakon toga ponovo ima šest prlika za set, ali Ignatik koristi svoju petu set  loptu i dobija tie break rezultatom 18:16!!! ZA razliku od prvog seta kada nije bilo break prilika, u drugom oba igrača propuštaju iskoristiti po 4 break lopte. Ameru se prva prilika ukazala već u drugom gemu kada je imao priliku povesti 2:0, ali se morao vaditi u jedanaestom gemu kada spašava četiri break lopte, a već u narednom dolazi do prve set lopte koju ne uspijeva realizovati.  Ignatik bolje otvara tie-break. Vodi 5:1, Amer se vraća na 4:5, Ignatik dolazi do dvije set lopte, uzvraća Amer i i vodi 7:6, i ima drugu set loptu u drugom setu. Nažalost tri naredna poena dobija Ignatik i vodi 2:0 u setovima. Ignatik opasno prijeti na početku trećeg seta kada u prva dva Amerova servis gema ima break lopte. Ipak Amer pravi prvi break u meču, i vodi 4:2. Kada se očekivalo da Amer servisom zadrži tu prednost i vrati se u meč, novi pad u njegovoj igri. Ignatik osvaja četiri naredna gema, i pobjedom u ovom meču osigurava ukupnu pobjedu Bjelorusije.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine ovim porazom je osigurala nastup u II Grupi Evroafričke zone i naredne godine.